rozmowa kwalifikacyjna

Skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej — przykładowe pytania

Czas4 Minut

Skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej oznacza przede wszystkim zapoznanie się z najczęstszymi pytaniami, jakie na pewno zada rekruter i wstępne przygotowanie swoich odpowiedzi. Pamiętaj, że to, co powiesz, może przesądzić o Twoim zatrudnieniu. Właśnie dlatego sprawdź typowe pytania na rozmowę kwalifikacyjną! 

Rozmowa kwalifikacyjna — pytania i odpowiedzi, które przesądzą o Twoim zatrudnieniu 

Jeśli Twoje CV przyciągnęło uwagę rekrutera i pozytywnie wyróżniło się spośród wielu innych aplikacji, przeszedłeś pomyślnie pierwszy etap starań o zatrudnienie. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną nie oznacza jednak, że nowa praca jest już gwarantowana. To nie koniec Twoich zmagań. 

Pora porządnie przygotować się na kolejny etap rekrutacji. Przed rozmową kwalifikacyjną warto poznać i przygotować się na wszystkie najczęściej zadawane pytania. To kwestie, które na pewno zostaną poruszone, a skoro tak, trzeba się na nich skupić. 

Jeśli przygotujesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne, poczujesz się pewniej, Twoje szanse na otrzymanie atrakcyjnej oferty pracy wzrosną, a Ty sam zawczasu pomyślisz o tym, jak wybić się spośród innych kandydatów i pokazać, że jesteś właśnie tym, kogo firma powinna zatrudnić! 

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — przygotuj się zawczasu! 

Do pytań, które najczęściej padają na rozmowie kwalifikacyjnej, należą między innymi te, związane z informacjami, które kandydat ujął już w swoim CV. Bądź gotów na to, że rekruter może chcieć o coś dopytać. Przeczytaj jeszcze raz swój życiorys zawodowy i umiej opowiedzieć o każdej pozycji, którą w nim zamieściłeś. Twoje umiejętności i doświadczenie odgrywają kluczową rolę w ocenie tego, czy firmie opłaci się zatrudnić właśnie Ciebie. Dlatego spodziewaj się pytań typu: 

  • Jakie jest Twoje doświadczenie związane z tą branżą lub stanowiskiem?
  • Jakie umiejętności, istotne dla tego stanowiska, posiadasz?
  • Jakie miejsce pracy wspominasz najlepiej/najgorzej i dlaczego?

Odpowiadając na takie lub podobne pytania, masz szansę podkreślić swoje atuty — cechy, których poszukuje pracodawca. Sprawdź jeszcze raz, jakie wymagania zawarto w ofercie pracy i swoimi odpowiedziami pokaż, że je spełniasz. Czasem rekruter może też nie tyle zadać Ci pytanie, ile poprosić po prostu o przedstawienie się. 

“Opowiedz coś o sobie” – taka prośba daje Ci szerokie pole do popisu. Oczywiście nie możesz zacząć opowiadać tu o życiu prywatnym. Snując krótką historię o sobie mów o tym, jak dotychczasowy przebieg kariery sprawił, że idealnie pasujesz na stanowisko, o jakie się ubiegasz. 

przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Pytania na rozmowę kwalifikacyjną — opowiedz o konkretnych sytuacjach 

W puli pytań najczęściej zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej znajdują się również takie, które mają sprawdzić Twoje umiejętności i doświadczenie, ale wykraczają poza wiadomości, jakie zawiera się zwykle w CV. To pytania typu:

  • Jakie są Twoje mocne strony? Czy jesteś świadom swoich słabych stron?
  • Jak radzisz sobie ze stresem i presją w pracy?
  • W jaki sposób radzisz sobie z konfliktami w zespole?
  • Opisz sytuację, w której musiałeś rozwiązać jakiś problem. 
  • Jak oceniasz swoją zdolność do pracy w zespole?

Rekruterzy lubią prosić o opowieści dotyczące realnych sytuacji z życia zawodowego. Mogą spytać o Twój największy sukces, o projekt, z którego jesteś dumny, ale również o przypadek, w którym zrobiłeś coś źle. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy potrafisz wychodzić obronną ręką z trudnych i stresowych sytuacji. 

Dobrze przygotować się na takie pytania. Nie wolno iść w zaparte i mówić, że nigdy nie zdążyły Ci się żadne błędy. Przecież popełnia je każdy pracownik. Prawdziwa sztuka to umieć się do nich przyznać i sobie z nimi poradzić. Pokaż, że wiesz, jak się to robi! 

Wiedza o firmie i jej kulturze, motywacja do zmiany pracy i wiele więcej

  • Dlaczego szukasz nowej pracy?
  • Jak układała się Twoja współpraca z ostatnim pracodawcą?
  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
  • Dlaczego zdecydowałeś się aplikować do naszej firmy?
  • Czy pasujesz do kultury pracy naszej organizacji?
  • Co wiesz o naszej firmie?
  • Jak wyobrażasz sobie pracę na tym stanowisku?
  • Jaki model pracy lubisz? Na czym zależy Ci w pracy? 
  • Co jest dla Ciebie ważne w pracy?
  • Jak motywujesz się do pracy?
  • Jak wyobrażasz sobie swój rozwój zawodowy?
  • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
  • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

To kolejne z najczęściej spotykanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jedną z podstawowych, najprostszych i zarazem skutecznych metod sprawdzających to, czy kandydat rzeczywiście przygotował się na daną rozmowę rekrutacyjną, jest spytanie go o kilka faktów dotyczących firmy. Dlatego poczytaj, czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorstwo, jakie wyznaje wartości itp. 

Kultura pracy firmy to kolejna z ważnych spraw. Różne badania pokazują, że pracodawcy chcą zatrudniać kandydatów, którzy pasują do modelu działania ich organizacji. Jeśli w przedsiębiorstwie wysoko ceni się kolaborację i dba o sprawny przepływ informacji pomiędzy działami, to w takim miejscu nie odnajdzie się introwertyk, który woli pracować w pełni samodzielnie. 

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — kilka uniwersalnych rad 

Bardzo ważne są również motywy, które pchają do zmiany pracy. Jeśli na pytanie, dlaczego chcesz zakończyć współpracę z obecną firmą, odpowiesz “Bo za mało mi płacą!” albo “Mój szef to idiota!” nie zachęcisz do siebie rekrutera. Możesz skupić się na chęci rozwoju. Zalecamy tu mówienie prawdy, ale w dyplomatycznych ujęciach. Krytykowanie poprzedniej firmy nie jest dobrze postrzegane. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokaż również, że jesteś świadom swoich celów zawodowych, że wiesz, co motywuje Cię do działania oraz że znasz model pracy, który najbardziej Ci odpowiada. 

Potwierdź, że można się z Tobą porozumieć, skutecznie współpracować, że zależy Ci nie tylko na pieniądzach i, że nie boisz się odpowiedzialności. To uniwersalne cechy, doceniane w każdym pracowniku. Przygotuj również własne pytania. Bądź dociekliwy i pokaż, że Ci zależy. Na rozmowach kwalifikacyjnych pada też pytanie o oczekiwania finansowe kandydata. 
Spróbuj zorientować się w aktualnych stawkach zarobków na stanowisku, na które aplikowałeś i rozmawiaj o pieniądzach otwarcie. Nie bój się przedstawiać swojej wymarzonej kwoty. Powinna być ona jednak realna i dobrze umotywowana, na przykład Twoim bogatym doświadczeniem i kluczowymi umiejętnościami.

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

efektywne cv Previous post Tworzenie efektywnego CV — praktyczne wskazówki i porady
wlasna firma porady Next post Myślisz o założeniu własnej firmy? Oto kilka porad na początek