wlasna firma porady

Myślisz o założeniu własnej firmy? Oto kilka porad na początek

Czas3 Minut

Jeśli marzysz o założeniu własnej firmy, może pora przejść do działań. Dziś coraz łatwiej założyć działalność i zostać przedsiębiorcą. Trzeba mieć jednak dobry pomysł na biznes, chwytliwą nazwę firmy i być może postarać się o dotację. O czym jeszcze należy pamiętać na starcie? 

Marzysz o własnej firmie? Pora zacząć działać 

Własna działalność to marzenie wielu pracowników. Prowadzenie swojej firmy kojarzy się z pełną wolnością. To bycie szefem dla samego siebie i realizowanie własnych pomysłów. Nie każdy może jednak spełnić marzenia o otwarciu dobrze prosperującego biznesu. Wiele osób powstrzymuje strach przed ryzykiem porażki, mała wiedza i doświadczenie czy brak kapitału początkowego. 

Bycie przedsiębiorcą to przecież nie bułka z masłem. Z drugiej strony nie jest to również aż tak trudna sprawa, jak niektórzy sądzą. Jeśli marzy Ci się własna firma lub planujesz ją zaraz otworzyć, poznaj nasze porady. Zwracamy uwagę na kilka podstawowych kwestii, z którymi musisz zapoznać się na samym początku zakładania własnego biznesu. 

Dobry pomysł na biznes, czyli marzenia vs rzeczywistość

W Twojej głowie może siedzieć mnóstwo pomysłów na biznes. Możesz też nie mieć żadnego. Niektórzy marzą też o tej jednej, konkretnej działalności związanej z ich pasją. Być może zawsze chciałeś otworzyć piekarnię, bo kochasz tworzyć cudne wypieki, a może masz pomysł na usługę dla właścicieli zwierząt domowych, której jeszcze nie ma na rynku, a która jest tak potrzebna! 

Niezależnie od tego, o jakiej działalności myślisz, sprawdź, czy ma ona szansę odnieść sukces. Swój pomysł na biznes musisz zweryfikować z rzeczywistością. O co chodzi? Sprawdź na przykład, czy w miejscu, w którym chciałbyś założyć własną działalność, nie funkcjonuje już mnóstwo firm oferujących te same produkty i usługi. Zbyt duża konkurencja może pogrzebać Twoją firmą, zanim ta na dobre się rozkręci! 

Sprawdź też, czy w ogóle znajdziesz klientów — czy na rynku jest popyt na takie dobra lub usługi. Dowiedz się, czego potrzebujesz na samym początku, a czego w późniejszym okresie działalności i czy możesz to zdobyć. Żeby założyć firmę, najczęściej trzeba startować z jakimś kapitałem. To zniechęca wiele osób. 

Zdziwisz się, jednak ile pomysłów na biznes można zrealizować jedynie ze stosunkowo niską sumą, na przykład dziesięciu tysięcy złotych. Przemyśl swój pomysł i dokładnie zweryfikuj go z rzeczywistością! To podstawa Twojego biznesplanu. Nie działaj, zanim szczegółowo wszystkiego nie zaplanujesz. Przyciągająca nazwa firmy i solidny biznesplan są tym, czego potrzebujesz na starcie. 

jak zalozyc wlasna firme

Jak założyć firmę? Zawiłości zakładania działalności 

Wiele osób bardzo by chciało, ale nie decyduje się na założenie własnej firmy, bo odstrasza je nie tyle znalezienie trafionego pomysłu na swój biznes i ułożenie skutecznego planu, ile już sama procedura zakładania własnej działalności gospodarczej. Przepisy są skomplikowane, trzeba doskonale znać się na księgowości, podatkach, prawie i procedurach — tak właśnie myśli bardzo dużo ludzi. 

Czy to prawda? Poniekąd tak, ale prawdą jest też, że dla chcącego, nic trudnego. Dzisiaj wielu pracowników nie zakłada firmy w jej tradycyjnym obrazie. Nie wynajmują lokalu i nie zaczynają prowadzić tam piekarni. Zakładają jednoosobową działalność gospodarczą i oferują swoje usługi, na przykład jako specjaliści ds. programowania. Model współpracy oparty na kontraktach B2B, czyli porozumieniu firmy z firmą, zyskuje na popularności. 

W sieci pojawia się coraz więcej poradników, przewodników i samouczków traktujących o tym, jak stać się takim przedsiębiorcom. Oczywiście pomoc dobrego księgowego czy prawnika też zawsze się przyda. Banki i biura rachunkowe mają specjalne oferty dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Różne instytucje proponują fachową pomoc, z której warto skorzystać, by poczuć się pewnie i zdjąć z siebie kwestie księgowości, podatków czy wymaganych procedur. 

Wtedy łatwiej skupić się na innych aspektach prowadzenia firmy. Nie od dziś wiadomo, że gra zespołowa zapewnia sukces. Obecnie na rynku funkcjonują nawet firmy, których zadaniem jest pomagać innym w zakładaniu własnej firmy! Początkujący przedsiębiorcy mają coraz więcej wsparcia płynącego z różnych stron. Warto po prostu z niego korzystać. 

Skąd wziąć pieniądze? Czyli dotacje na otwarcie firmy

Czy wiesz, że dofinansowanie na otwarcie firmy może przyznać Ci nawet lokalny urząd pracy? To jedna z form aktywizacji osób bezrobotnych. Dzięki wsparciu z publicznych środków Twoja sytuacja zawodowa może ewoluować od pozostawania bez jakiegokolwiek zatrudnienia do aktywnie działającego i dobrze prosperującego przedsiębiorstwa!

Musisz jednak skupić się na dobrym pomyśle na biznes i przekonaniu do niego urzędników. Nie będziesz jedyną osobą, która walczy o dofinansowanie na otwarcie firmy. Kolejną opcją są fundusze unijne. One także wspierają przedsiębiorczość. Co więcej, pieniądze nie muszą być aż taką przeszkodą w założeniu własnego biznesu. 
Zdziwisz się, jak wiele firm można rozkręcić, mając już tylko dziesięć tysięcy złotych na start. Kolejny pomysł to poszukanie wspólników. Razem raźniej stawiać czoła nie tylko kwestiom podatków i procedur. Każda z osób wniesie odpowiedni kapitał. Sprawdź wszystkie opcje i dobrze oszacuj kosztorys. Może właśnie stać Cię na własny biznes!

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rozmowa kwalifikacyjna Previous post Skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej — przykładowe pytania
a co to jest praca konkurs gowork Next post GoWork organizuje konkurs dla przedszkolaków – zapraszamy!