efektywne cv

Tworzenie efektywnego CV — praktyczne wskazówki i porady

Czas4 Minut

Nie od dziś wiadomo, że profesjonalne CV to kluczowa sprawa w każdym procesie rekrutacyjnym. Dobrze napisane CV pozwala zachęcić do siebie potencjalnego pracodawcę i wyróżnić się spośród wielu innych kandydatów. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci skonstruować poprawny i ciekawy życiorys zawodowy! 

Musisz napisać CV? Przyłóż się, bo to ważny dokument! 

CV, czyli życiorys zawodowy, to bardzo ważny dokument dla każdej osoby szukającej pracy. Pytanie, jak napisać CV, nie jest błahe, bo nie wystarczy jedynie wypisać i wypunktować swojej historii zawodowej, aby skutecznie konkurować na rynku zatrudnienia. 

Choć przecież CV służy właśnie do tego, aby na papierze lub w dokumencie elektronicznym przekazać rekruterowi informacje o doświadczeniu, wykształceniu i umiejętnościach pracownika, to jest to jednocześnie znacznie ważniejszy element każdego procesu aplikacyjnego. 

CV jest nie tylko nośnikiem informacji o sferze zawodowej, ale jednocześnie podstawowym elementem, którego kandydat musi użyć, aby się wyróżnić i zachęcić do siebie przyszłego pracodawcę. Podczas prób obsadzenia zaledwie jednego stanowiska rekruterzy potrafią dostawać nawet setki życiorysów zawodowych w krótkim okresie czasu. 

Jeśli konkurujesz z tyloma osobami, a Twoim jedynym sposobem na wyróżnienie się jest właśnie CV, to naturalne, że musisz je napisać perfekcyjnie i kreatywnie. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Jak napisać CV? Prawidłowa konstrukcja to profesjonalny pracownik

Każde CV powinno posiadać ściśle określoną i uporządkowaną konstrukcję. Można z nią oczywiście eksperymentować, ale należy to robić z wyczuciem. To wyższa szkoła jazdy. Na początek polecamy skorzystanie z darmowego szablonu. W sieci krąży mnóstwo kreatorów, które automatycznie wyjustują i uporządkują każde CV. 

Życiorys zawodowy nie może być rozlazły i chaotyczny. Pamiętaj, że ten dokument to odbicie Twojego wizerunku jako pracownika. Nie chcesz być przecież postrzegany jako kandydat lubiący bałagan. Twoje CV ma ukazywać Twój profesjonalizm, a stanie się tak, jeśli będziesz pisał zwięźle, a jednocześnie rzeczowo, jeśli wystosujesz wypunktowania i wyróżnisz różne obszary dokumentu (wykształcenie, doświadczenie, dane kontaktowe itd.). 

Przejrzysta struktura i brak lania wody to także okazanie szacunku pracodawcy. Pamiętaj, że rekruter codziennie analizuje dziesiątki, jeśli nie setki CV. Nikt nie ma czasu czytać elaboratów o Twoim życiu zawodowym. Jakie zatem elementy powinno posiadać profesjonalne CV?

Wzór CV — wszystkie elementy, które musisz zawrzeć w dokumencie

Pisanie CV rozpocznij od zawarcia swoich danych kontaktowych, obejmujących imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Następnie dodaj sekcję celu zawodowego, w której krótko opiszesz to kim jesteś, co osiągnąłeś, jakie są Twoje mocne strony, czego szukasz w sferze zawodowej i uzasadnisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem. 

To takie streszczenie całego CV. Polecamy pisać je na samym końcu tworzenia dokumentu. Następnie opisz swoje doświadczenie zawodowe, wymieniając nazwę firmy, stanowisko, daty zatrudnienia i krótki opis obowiązków oraz osiągnięć. Stosuj odwróconą chronologię, czyli na górze CV umieść obecnie zajmowane lub ostatnie stanowisko, natomiast pierwsza praca niech będzie ostatnią pozycją. 

W sekcji CV “Umiejętności” podaj zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde, a także języki obce. Przejdź do edukacji, podając nazwę uczelni, kierunek/studia oraz daty rozpoczęcia i zakończenia nauki. Nie musisz zawierać tu szkoły średniej, jeśli nie była profilowana. Liceum ogólnokształcące to dla rekrutera najczęściej nic nieznacząca prehistoria. Jeśli zdobyłeś certyfikaty lub uczestniczyłeś w dodatkowych kursach, te informacje też umieść w odpowiedniej sekcji. 

W zakładce „Zainteresowania” wspomnij o hobby związanym z umiejętnościami przydatnymi w pracy, ale nie musisz silić się tu na pasje pokrewne do wykonywanego zawodu. Pokaż po prostu, że jesteś ciekawym człowiekiem. Nie pisz zatem, że Twoje zainteresowania to “gry, literatura i film”. Zamiast tego, napisz, że kochasz kino hiszpańskie. Na końcu CV możesz dodać sekcję „Referencje” (opcjonalnie), zawierającą informacje o osobach, które mogą poprzeć Twoją kandydaturę na dane stanowisko pracy. 

Złe CV odpada w przedbiegach. Uważaj, bo poprawne, ale nudne także!

Podczas pisania CV dostosuj je do konkretnej oferty pracy. Co to znaczy? Na przykład to, że jeśli aplikujesz na stanowisko doradcy finansowego w banku, rekrutera niekoniecznie zainteresuje informacja, że podczas studiów zarabiałeś, zbierając owoce w swojej rodzinnej wsi. To doświadczenie nie ma nic wspólnego z pozycją, na którą aplikujesz, więc nie musisz o nim pisać. Co innego, jeśli postanowisz szukać pracy w rolnictwie. 

Zachowaj zwięzłość i dobrą czytelność tekstu, podkreślaj swoje osiągnięcia i mocne strony, dbaj o estetykę dokumentu i sprawdź jego poprawność — także pod kątem błędów ortograficznych i językowych. Regularnie aktualizuj CV w miarę zdobywania nowego doświadczenia i umiejętności. 

Ułatwi Ci to podchodzenie do innych rekrutacji w przyszłości. Nie ma idealnej recepty na to, aby Twoje CV było nie tylko poprawne, profesjonalne, a do tego niezwykle zachęcające. To Ty musisz wykazać się tu kreatywnością. Każdy życiorys będzie inny, tak samo jak inny jest każdy pracownik, który go konstruuje. 

przykładowe cv

Przykładowe CV — pamiętaj jeszcze o tych kwestiach 

Pamiętaj, że najlepiej zapisywać i wysyłać CV w formacie PDF. To gwarancja, że rekruter będzie w stanie otworzyć Twoje CV i że wyświetli się ono poprawnie. Jeśli uprawiasz kreatywny zawód, taki jak na przykład grafik komputerowy czy montażysta video, Twoje umiejętności najlepiej pokaże nie tyle CV, ile rozbudowane portfolio z próbkami twórczości. 

Nie zapomnij dołączyć tego elementu do swojego życiorysu zawodowego. Umieszczenie w CV swojego zdjęcia nie jest konieczne, ale można to zrobić, aby rekruter mógł łatwiej sobie Ciebie wyobrazić. Jeśli decydujesz się na ten krok, pamiętaj, że wybranie selfie z wakacji to ogromny błąd. Tak jak wszystko w CV, tak i Twoje zdjęcie ma być profesjonalne. Nie musi to być fotografia do dowodu, ale zdecydowanie mniej więcej formalne zdjęcie. 

Używasz adresu e-mail, który założyłeś jeszcze w szkole podstawowej? Jeśli to “hotchłopak@buziaczek.pl” to natychmiast zmień domenę na bardziej profesjonalną. Nieodłącznym elementem zamykającym CV powinna być także klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej Twoje CV jest bezużyteczne dla rekrutera! Nie pozwól, by tak prosty błąd przekreślił Twoje starania o wymarzoną pracę. 

Zapisy klauzuli znajdziesz w Internecie. Zamieść je na końcu swojego życiorysu zawodowego. Jeśli wciąż nie wiesz, jak napisać CV, spójrz na przykładowe CV, których pełno w sieci. Podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę pod względem konstrukcji. Naszych rad użyj natomiast do tego, aby pozytywnie się wyróżnić i zdobyć wymarzoną pracę!

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak sie pozbyc negatywnych mysli Previous post Jak się pozbyć negatywnych myśli?
rozmowa kwalifikacyjna Next post Skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej — przykładowe pytania