praca poznan

Zarobki w Poznaniu – w których branżach są najwyższe?

Czas3 Minut

W Poznaniu działa sporo większych korporacji, które przyciągają specjalistów z całej okolicy. Oprócz pracy w wymarzonym zawodzie motywacją do pracy są tutaj także wysokie zarobki. W których branżach będą one najwyższe?

Skrót informacji o poznańskim rynku pracy

Poznań wyróżnia się wśród miast całego województwa i jest uznawany za centrum akademickie, kulturowe, logistyczne, produkcyjne, handlowe oraz turystyki biznesowej. Aż 16,3 procent w strukturze zatrudnienia stanowi przemysł, ale na wysokim miejscu plasuje się również handel i usługi (14,5%). Na kolejnych miejscach znajduje się edukacja skupiająca 12,8% zatrudnionych oraz pozostałe branże, w tym budownictwo (3,8%), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (4,5%). 

Co ważne, stopa bezrobocia we wrześniu 2022 wynosiła w Poznaniu 1%, podczas gdy w powiecie poznańskim bezrobocie wyliczono na 1,9%, w województwie 2,8%, a w całej Polsce 5,1%. 

Można więc powiedzieć, nie popadając w żadną przesadę, że pracę w stolicy Wielkopolski znaleźć bardzo łatwo. Poznań wyprzedził pod tym względem Sopot, Katowice, Warszawę i Wrocław! Takie dane bardzo cieszą, ale dla ambitnych i aktywnych zawodowo ludzi ma znaczenie jeszcze jedna informacja: jacy specjaliści są najlepiej opłacani? Spróbujmy wspólnie poszukać odpowiedzi!

Których specjalistów brakuje najbardziej?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, koniecznie musimy zajrzeć do najnowszej analizy rynku pracy, jaką jest „Barometr Zawodów”. Co ciekawego możemy się z niego dowiedzieć?

Między innymi tego, że więcej jest zawodów deficytowych, niż tych, w których istnieje równowaga między liczbą kandydatów a liczbą wolnych stanowisk w danej profesji. Poszukiwani są między innymi:

 • kierowcy (4000-1000 zł brutto),
 • dekarze (25 Euro za godzinę),
 • pracownicy transportu i logistyki (średnio 5500 złotych brutto),
 • pracownicy budowlani (25 złotych za godzinę),
 • pracownicy branży IT i e-commerce
 • pracownicy medyczni.

Trudno podać konkretne stawki w poszczególnych zawodach, gdyż różnią się one bardzo w zależności od tego, jaki mamy staż, wykształcenie i umiejętności. Spodziewać się natomiast należy wzrostu stawki wraz z przepracowanymi latami. 

Zajmijmy się teraz tym, co najbardziej rozpala serca i umysły ludzi w każdym wieku – łatwo dostępną i wiele obiecującą branżą IT. 

Branża IT w Poznaniu

Trzeba przyznać, że nie tylko w Poznaniu, ale właściwie na całym świecie, zarobki w branży IT przewyższają przeciętne wynagrodzenia. Na dodatek mimo wielu kryzysów sektor ten się rozwija i może zaoferować coraz wyższe pensje swoim pracownikom. W 2021 roku przeciętny poznaniak zajmujący się technologią informatyczną mógł liczyć na wypłatę w wysokości 7,1 tys. zł brutto miesięcznie, a pamiętajmy, że jest to jedynie średnia.

Gdyby zatem interesowało nas bezpieczeństwo finansowe, a nie mielibyśmy zamiaru spędzać wielu lat na kierunkach lekarskich czy prawniczych, warto pomyśleć o kursach i szkoleniach na następujące stanowiska:

 • programista,
 • analityk, tester i operator systemów teleinformatycznych,
 • specjalista ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych,
 • projektant i administrator baz danych,
 • administrator stron internetowych. 

Jacy pracownicy fizyczni są poszukiwani?

Pamiętajmy jednak, że nie każdy lubi spędzać wiele czasu przed ekranem monitora i nie każdy też się do tego nadaje. Warto w takim wypadku pomyśleć o zawodzie, którego wykonywanie będzie sprawiało nam przyjemność, a który jednocześnie pozwoli nam na życie na wyższym poziomie finansowym.

W Poznaniu podobnie jak w innych rejonach kraju, poszukiwani są pracownicy fizyczni, zwłaszcza tacy, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem, szeroką wiedzą i swego rodzaju smykałką. Do tych najbardziej deficytowych, a zarazem najlepiej opłacanych profesji należą: pracownicy energetyki, przemysłu ciężkiego i lekkiego oraz budownictwa. Ich średnie miesięczne zarobki wahają się między 5800 złotych brutto, a 6400 złotych brutto

Co ważne, zarówno w branży informatycznej, jak i w wyżej wymienionych zawodach związanych z pracą fizyczną, aby zacząć dobrze zarabiać, nie musimy długo czekać. Z naszej strony musimy uzbroić się jedynie w determinację i pracowitość, nastawić się na solidną naukę, by po kilku miesiącach móc cieszyć się stabilną sytuacją finansową i uzasadnionym poczuciem bezpieczeństwa.

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

praca poznan Previous post Rynek pracy w Poznaniu – podsumowanie roku 2022
bezrobocie w poznaniu Next post Poznań: stopień wykształcenia a bezrobocie