Praca pilota samolotu z pewnością jest odpowiedzialna, pełna wyzwań i ciekawa. Żeby jednak zdobyć niezbędne uprawnienia, musimy spełnić odpowiednie, dosyć wyśrubowane wymagania. Jakie? Dowiemy się tego z poniższego artykułu! Jak zostać pilotem, jak wygląda rekrutacja do akademii i ile można zarobić jako pilot.
Jak zostać pilotem samolotu?
Aby zostać pilotem samolotu pasażerskiego, musimy spełnić wiele warunków fizycznych i psychicznych. Będzie to wymagało od nas dużej determinacji oraz sporych środków finansowych, dzięki którym opłacimy konieczne kursy.
Warto mieć jednak świadomość, że decydując się na ten zawód, wybieramy zajęcie bardzo trudne, stresujące i niestety niezbyt przyjazne dla organizmu. Wszystko oczywiście rekompensują wysokie zarobki, prestiż i przyjemność płynąca z latania.
Przechodząc do szczegółów, w lotnictwie cywilnym można uzyskać 3 podstawowe licencje:
- PPL(A) czyli Private Pilot Licence Aicraft, czyli licencja pilota prywatnego w Polsce nazywana licencją turystyczną. Po jej uzyskaniu mamy uprawnienia do sterowania samolotem w celach niezarobkowych. Żeby z kolei uzyskać ową licencję, musimy zaliczyć kurs teoretyczny (ponad 100 godzin) i praktyczny (45 godzin) oraz zdać egzamin w prywatnych aeroklubach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Koszt całości może wynieść od 20 do 30 tysięcy złotych;
- CPL(A) Commercial Pilot Licence, licencja zawodowego pilota, która uprawnia do pilotowania samolotów w celach zarobkowych. Maszyny te jednak nie mogą przekraczać 5,7 tony i przewozić więcej niż 9 osób. W rzeczywistości licencja CPL umożliwia tylko wstępne loty zawodowe lub zajęcie stanowiska drugiego pilota w kokpicie. Aby uzyskać licencję CPL, należy przejść kurs teoretyczny (120 godzin wykładów i 530 godzin nauki własnej), trening w powietrzu (200 godzin) i zdać odpowiednie egzaminy.
- ATPL Airline Transport Pilot Licence (licencja pilota transportu liniowego) to najwyższy stopień pilota w lotnictwie cywilnym. Uprawnia on do sterowania statkiem powietrznym o masie powyżej 5,7 tony i zabierającym na pokład powyżej 9 pasażerów. Pełną licencję ATPL(A) można uzyskać po wylataniu 1500 godzin, w tym 300 w IR(A) oraz 200 godzin w załodze wieloosobowej. Całkowity koszt licencji pilota CPL(A) i ATPL to nawet 200 tysięcy złotych.
Akademia lotnicza
Jeśli latanie wydaje się naszą pasją, dobrze jest szkolić się pod okiem osób, które dobrze to rozumieją. Z tych właśnie powodów powstała w Polsce (a konkretniej w Jeleniej Górze) Akademia Lotnicza. Pracujący w niej instruktorzy podchodzą indywidualnie do kursantów, umiejętnie przekazując im wiedzę, której nabyli podczas długich godzin latania. Szkoła prowadzi kursy na pilota samolotu PPL(A), SEP (L) i VRF Noc, do ukończenia których zobligowany jest każdy przyszły pilot samolotu pasażerskiego.
W zawodzie pilota można jednak rozwijać się w jeszcze innych kierunkach. Możemy zdecydować się także na naukę w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Zobaczmy, co warto o tym wiedzieć!
Przeczytaj też: Staż z urzędu pracy – dla kogo i czy warto skorzystać? | Praktyki na studiach prawniczych – jak wyglądają?
Lotnicza Akademia Wojskowa: rekrutacja
Przyjmowanie wniosków prowadzone jest do 31 marca 2023 roku. Rejestracja odbywa się na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego, na którym przyszły żołnierz musi założyć konto. Po pozytywnej weryfikacji wniosku i ustaleniu grupy zdrowia informacje z portalu Zostań żołnierzem zostaną przekazane dalej, a przyszły pilot samolotu wojskowego będzie musiał zaliczyć egzaminy wstępne. Kandydat przechodzi także badania psychologiczne i badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie przez WCR Puławy. Dalsza procedura rekrutacyjna jest prowadzona przez Biuro Rekrutacji Lotniczej Akademii Wojskowej.
Lotnicza Akademia Wojskowa: kierunki
Lotnicza Akademia Wojskowa prowadzi studia wojskowe oraz cywilne. W ramach tych pierwszych realizowane są kierunki:
- Lotnictwo i kosmonautyka,
- Nawigacja,
- Logistyka.
Natomiast w ramach studiów cywilnych, które podzielone są na pierwszy i drugi stopień, możemy obrać kierunek:
- Lotnictwo i kosmonautyka,
- Nawigacja,
- Bezpieczeństwo narodowe,
- Logistyka.
Ile zarabia pilot samolotu?
Dla wielu z nas niezwykle interesujące są stawki w zawodzie pilota. Jak się one przedstawiają?Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie waha się od 10 do 25 tysięcy złotych. Górna granica jest jednak umowna, ponieważ najlepsi piloci zarabiają kilka razy więcej. Natomiast piloci myśliwców mogą liczyć na pensję od 3,5 do 15 tysięcy brutto, a ich wypłata zależna jest przede wszystkim od posiadanego stopnia wojskowego. Można zatem uśrednić, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie, jakie otrzymuje kapitan samolotu, wynosi 6 tysięcy złotych brutto.
Średnia ocena