W wielu firmach nadal obowiązuje dress code, który niektórym z nas może przysparzać nieco kłopotów. W co się ubrać, żeby było nam wygodnie i żebyśmy zachowali klasę i elegancję? Oto kilka informacji, jak wygląda aktualnie dress code w pracy.
Czym jest dress code i dlaczego jest taki ważny?
Dress code odnoszący się najczęściej do pracy biurowej to zbiór zasad dotyczących odpowiednich w danym miejscu strojów. Choć oczywiście bardzo ważne są umiejętności, kompetencje i predyspozycje pracowników, ich schludny wygląd będzie świadectwem wysokiej kultury osobistej, przestrzegania zawodowej etyki i właściwego sposobu zachowania.
Przestrzeganie dress code’u jest ważne także dlatego, że wpływa na pierwsze wrażenie, świadczy o naszym profesjonalizmie i kompetencjach. Dzięki umiejętnie dobranym elementom garderoby czy zadbanej fryzurze stajemy się prawdziwą wizytówką firmy. Zobaczmy zatem, jak ten cel osiągnąć!
Przeczytaj też: Jak zostać pilotem? Ile zarabia pilot? | Jak wyglądają praktyki na studiach psychologicznych
Dress code w pracy i jego rodzaje
To, jaki ostatecznie strój wybierzemy, zależeć będzie od naszej funkcji w firmie bądź też zadań, które mamy zaplanowane danego dnia. Na przykład w kancelariach prawnych, bankach czy firmach ubezpieczeniowych jedynymi dopuszczalnymi strojami będą garnitury i garsonki. Jednak w wielu innych wypadkach, będziemy mogli wybierać spośród następujących rodzajów dress code’u:
- Casual dress code, czyli styl swobodny, luźny, łączący w sobie elegancję i klasykę z elementami stylu sportowego czy codziennego. W takich wypadku sprawdzą się na pewno eleganckie koszule z podwiniętymi rękawkami lub koszulowa bluzka w połączeniu z jeansami o klasycznym kroju. Styl ten z powodzeniem sprawdzi się na mniej wymagających stanowiskach, takich jak recepcjonista czy specjalista ds. HR;
- strój biznesowy (buisness wear/attire), w którym panują bardziej sztywne zasady. Mężczyźni powinni wybrać garnitur, a kobiety garsonki lub eleganckie spodnie i marynarkę;
- formal attire to strój, jaki zakładamy na ważne kolacje biznesowe i bankiety i w którym nadal nie możemy sobie pozwolić na dowolność. Mężczyzn obowiązuje na tego typu przyjęciach czarny frak lub smoking z białą muszką, a panie suknie balowe, etole, szale otulające ramiona i rękawiczki;
Jak ubrać się do biura?
Najczęściej jednak myśląc o stroju służbowym, mamy na myśli te mniej formalne, codzienne okazje. Poznajmy podstawowe zasady, dzięki którym łatwiej będzie nam się ubierać elegancko, a zarazem wygodnie i stylowo.
Zwykle pracodawcy zależy, by jego podwładni ubierali się w ubrania uszyte z dobrej jakości tkanin, stawiając przy tym na stonowane kolory. W biurowym dress code istotna jest także prostota, brak dużych, rzucających się w oczy dodatków, oraz delikatna, prosta biżuteria. Panom wystarczy dobrej jakości zegarek, a paniom pierścionek, łańcuszek i kolczyki. Podstawą jest również to, żeby wszystkie elementy garderoby były czyste, świeże i wyprasowane. Określony dress code uwzględnia także delikatny makijaż, wypielęgnowane dłonie i paznokcie w jasnych, stonowanych kolorach.
Równie wielkie znaczenie ma odpowiednia długość, wielkość, właściwe zestawienie kolorów, deseni i sposób ich noszenia. Najlepiej postawić na takie materiały jak bawełna, kaszmir, len i wiskoza. Te naturalne tkaniny pozwolą skórze oddychać, co na pewno będzie sprzyjało zachowania poczuciu komfortu.
Nie możemy zapomnieć o obuwiu. Powinno być zakryte i oczywiście wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak skóra naturalna.
Codzienne outfity do biura: propozycje
Jest kilka sprawdzonych zestawień, które będą dobrze wyglądać niemal w każdej sytuacji. Mamy tu na myśli
- męskie i damskie garnitury w ciemnych, spokojnych barwach i klasycznym kroju,
- damskie spodnie długie lub 3/4, zaprasowane w kant o jednolitym kolorze lub posiadające drobny wzór;
- spódnice o długości do kolan lub nieco poniżej kolan. Mowa tu np. o spódnicy ołówkowej lub lekko rozszerzanej, najlepiej gładkiej bądź w delikatny deseń;
- Koszule i bluzki koszulowe, wykonane z dobrych tkanin (prześwitujących materiałów lepiej tu unikać), niezbyt obcisłe, gładkie, pastelowe lub w drobny wzorek;
- klasyczne sukienki;
- połączenia zaczerpnięte ze stylu smart casual, czyli klasyczny T-shirt i cygaretki lub chinosy.
Jeśli zdecydujemy się na spódnicę lub sukienkę, konieczne będzie założenie rajstop bądź pończoch. Panie, które posiadają dłuższe włosy, powinny je spiąć. Natomiast panowie muszą pamiętać o regularnym strzyżeniu.
Średnia ocena