Niektórzy studenci rozpoczynając swoją naukę na studiach prawniczych, starają się od razu skorzystać z praktyki w zawodzie. Inni wolą poczekać z tym trochę dłużej. Który wybór będzie lepszy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz inne najczęściej pojawiające się w związku z praktykami wątpliwości. Praktyki na studiach prawniczych w pigułce!
Co robi się na praktykach prawniczych?
Zacznijmy od tego, czego studenci prawa mogą się spodziewać podczas odbywania swoich praktyk. To oczywiście zależy od wielu czynników, z których jednym z podstawowych jest zaangażowanie samego praktykanta oraz jego umiejętność szybkiej nauki.
Studenci powinni się jednak nastawić na to, że na początku dostaną do wykonania proste prace biurowe. Może to więc być kserowanie, skanowanie oraz rozmowy z różnymi instytucjami na temat stanu prowadzonych aktualnie spraw. Innymi popularnymi zajęciami zlecanymi w trakcie praktyk jest przygotowywanie poczty, porządkowanie dokumentów i dość szeroko rozumiane załatwianie spraw w urzędach i sądach.
Z biegiem czasu jednak studenci mogą liczyć na zadania wymagające zastosowania nabytej wiedzy w praktyce. Spodziewać się więc powinni powierzenia im przygotowania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku czy też napisania wniosku o przyspieszenie postępowania karnego. Jeśli uda im się należycie wywiązać z tych zadań, poprzeczka z pewnością zostanie im podniesiona jeszcze wyżej.
Czy to dobry pomysł, by praktyki odbyć już na początku studiów?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie zamieszczone powyżej, musimy najpierw zaznaczyć, że inaczej będzie wyglądać sytuacja studenta na I roku studiów stacjonarnych, a inna w kolejnych latach. Dlaczego? Pierwszy rok nauki zazwyczaj obejmuje wiedzę z zakresu prawoznawstwa, historii ustroju i prawa w Polsce, prawa rzymskiego, filozofii, łacińskiej terminologii prawniczej, prawa konstytucyjnego, podstaw ekonomii oraz historii doktryn polityczno-prawnych.
Dopiero w następnych latach uczniowie poznają bliżej prawo karne, administracyjne, cywilne, międzynarodowe, finansowe czy sądowo-administracyjne. Na trzecim roku studiów dochodzi jeszcze prawo rodzinne, pracy, ochrony środowiska, wyznaniowe, spadkowe i ochrony konkurencji. Nadal to jednak nie przygotowuje w wystarczającym stopniu do odbycia praktyk z pełną ilością wiedzy.
Niektórzy uważają mimo wszystko, że praktyki na pierwszym roku studiów prawniczych pozwalają zweryfikować to, czy nadają się do tego zawodu. Inni sądzą jednak, że dopiero w IV roku nauki, kiedy dochodzi postępowanie karne i cywilne, ochrona praw człowieka czy teoria i filozofia prawa, mają szansę wykorzystać swoje teoretyczne przygotowanie.
Wynagrodzenie za praktyki w kancelarii prawnej. Jak wygląda?
Choć wszyscy pracownicy kancelarii prawnej powinni być traktowani równo, nie oznacza to także identycznego wynagrodzenia. Student może też skorzystać z dwóch rodzajów praktyk: odpłatnych i nieodpłatnych. Z powodów oczywistych druga opcja cieszy mniejszym powodzeniem.
Jak zatem przedstawiają się realne zarobki z praktyk prawniczych? W 2022 roku takie średnie wynagrodzenie wynosiło 3600 złotych brutto. Jednocześnie zauważono, że coraz więcej kancelarii prawniczych oferuje wyłącznie odbycie bezpłatnych praktyk i na to muszą być przygotowani studenci.
Przeczytaj też: Najlepsze uczelnie w Poznaniu. Poznaj listę TOP5!
Gdzie szukać miejsca do odbycia praktyki prawniczej?
Wiedząc już sporo na temat tego, jak, kiedy i za ile można odbyć praktyki prawnicze, przejdźmy do ostatniego pytania. Gdzie ich szukać? Oto kilka naszych propozycji:
- mniejsze kancelarie adwokackie. Mają one zwykle zapotrzebowanie na dodatkową parę rok, a jednocześnie umożliwiają poznanie w praktyce różnych dziedzin prawa, co przyniesie szczególną korzyść niezdecydowanym jeszcze do końca studentom;
- korporacje prawnicze. To już zupełnie inna para kaloszy. Świetna opcja dla tych, którzy marzą o karierze w firmie międzynarodowej i chcą przebywać w zespole składającym się z wielu doświadczonych pracowników. Dodatkowym atutem korporacji jest to, że studenci, którzy wykażą się najlepszym zasobem wiedzy i umiejętności, mogą zostać zatrudnieni w nich na stałe. Przedsiębiorstwa takie jednak bardzo starannie wybierają swoich praktykantów, przez co sam próg wejścia mogą ustawiać wysoko;
- praktyki z uczelni. Wiele uniwersytetów prowadzi własne biura karier, w których studenci różnych kierunków mogą znaleźć praktykę w swoim zawodzie. Dzieje się tak dzięki wieloletniej współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Z opcji tej chętnie korzystają ci, którzy wiążą swoją przyszłość z instytucjami publicznymi, takimi jak sąd czy prokuratura.
Średnia ocena