Odbycie praktyk studenckich w przypadku studiów psychologicznych jest niezwykle ważne. Trudno przecież wyobrazić sobie osobę na tym stanowisku, która nigdy nie miała możliwości sprawdzić swojej teoretycznej wiedzy w pracy z rzeczywistymi ludźmi i ich problemami. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają praktyki na studiach psychologicznych i kiedy można z nich zrezygnować.
Co jest celem praktyk?
Jak podaje instrukcja programowa praktyki zawodowej, celem obowiązkowych praktyk jest oczywiście zdobycie praktycznej wiedzy psychologicznej. A ta jest podstawą do dalszego kształcenia umiejętności zawodowych. W trakcie swojego stażu studenci w sposób naturalny zapoznają się też z ogólnymi zasadami pracy psychologa w wybranej przez nich instytucji. Nie bez znaczenia jest też wdrożenie do działań zawodowych, wykonywanych pod superwizją odpowiedzialnego opiekuna praktyk – również psychologa.
Kiedy i w jakim wymiarze odbywają się praktyki studenckie na Psychologii?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, niezwykle istotne jest, żeby studenci najpierw posiedli pewną miarę wiedzy, a dopiero później przystąpili do jej wykorzystania. Dlatego też praktyki realizowane są na III i IV roku studiów w przypadku jednolitych studiów magisterskich oraz w I i II roku studiów drugiego stopnia. W pierwszym podanym tu rodzaju studiów odbywają się one w 6 semestrze, ich wymiar wynosi 40 godzin i jest to praktyka ciągła, a w 8 semestrze przypada 60 godzin, które mogą zostać podzielone.
Pamiętać należy, że przy realizacji praktyk w trybie ciągłym powinno się je zorganizować w czasie niekolidującym z zajęciami dydaktycznymi. Sam termin wyznacza kierownik praktyk przy współpracy z opiekunem roku. Jeśli zaś chodzi o praktyki na studiach psychologicznych- nieciągłe, zasada jest ta sama, ale za termin odpowiedzialny jest już sam student.
Warto dodać, że praktyka może być realizowana w systemie hybrydowym, wykorzystującym pracę stacjonarną i zdalną (z użyciem odpowiednich narzędzi, takich jak telefon i wideokonferencja).
Jak wygląda współpraca z opiekunem praktyk?
To, jak wyglądają poszczególne studenckie praktyki, zależy w dużej mierze od harmonogramu przewidzianego przez opiekuna praktyki. Sprawuje on bowiem w tym czasie nadzór nad studentem. Powinien więc z poszanowaniem zasad organizacji pracy (np. tych dotyczących ochrony danych osobowych i zasad etyki), wyznaczać studentowi zadania, które pomogą mu się rozwinąć i dobrze poznać specyfikę swojego zawodu. Opiekun praktyki jest również odpowiedzialna za informowanie Koordynatora praktyk o nieusprawiedliwionej nieobecności praktykanta oraz innych nieprawidłowościach.
Przeczytaj też: Praktyki dla studentów Prawa – co należy wiedzieć? | Benefity pracownicze
Gdzie można odbyć praktyki?
Forma realizacja praktyk wynika z wyboru ścieżki. Może ona z kolei przybrać ofertę:
- praktyki zorganizowanej z udziałem Instytutu Psychologii (wynikającej z umów współpracy z instytucjami publicznymi, pozarządowymi i prywatnymi);
- praktyki indywidualnej (w instytucji samodzielnie wybranej przez studenta, ale po akceptacji miejsca przez kierownika praktyk),
- już wykonanej pracy zawodowej.
Zaliczenie praktyk studenckich – jak się odbywa? Czy są wyjątki?
Student, który ukończył odbywanie swojej praktyki, powinien zgłosić się do Koordynatora Praktyk, w celu ich zaliczenia. Co powinien mieć przy sobie? Przede wszystkim:
- kopię zawartych polis ubezpieczeniowych NNW i OC opłacanych w trakcie trwania stażu,
- Dzienniczek praktyk studenckich,
- Opinię o praktyce.
Jednocześnie w pewnych uzasadnionych przypadkach student ma prawo wystąpić o zaliczenie praktyk studenckich, jeśli wykonywał pracę zawodową bądź też inną działalność. Pod warunkiem jednak, że miała ona charakter wymagany przez program praktyk, zawarty w sylabusie przedmiotu.
Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze, jest to, że jeśli student odbywa praktyki w więcej niż jednej placówce, musi on dostarczyć komplet dokumentacji, jaką otrzymał w każdej z nich, nawet jeśli opiekun praktyk się nie zmienił lub jeśli odbyły się one w tej samej placówce, ale na innych oddziałach.
Po zakończeniu stażu zawodowego otrzymaną przez studenta ocenę wpisuje Koordynator do protokołu praktyki w portalu SWPS. Uzyskane doświadczenie zawodowe na pewno przyda mu się w obraniu wymarzonej ścieżki kariery!
Średnia ocena