Czas2 Minut

Najlepsze firmy starają się przyciągnąć najlepszych pracowników na różne sposoby. Na przykład oprócz uczciwego wynagrodzenia gwarantują przyjazną atmosferę oraz bogaty pakiet benefitów. Część z nich określamy jako pozapłacowe. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej: benefity pracownicze pod lupą!

Czym jest świadczenie pozapłacowe?

Świadczeniami pracowniczymi nazywamy wszystkie przychody, które uzyskujemy od pracodawcy, a które nie są naszym standardowym wynagrodzeniem. Część z nich jest regulowana i wynika z przepisów prawa czy wewnątrzzakładowych regulaminów, a inne zależą wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. 

Natomiast za tzw. benefity pozapłacowe uważa się bony, talony na święta, karty na siłownię itp. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie motywacji do pracy, jej wydajności i efektywności. Takie dodatki nie powinny w żaden sposób wiązać się z pensją, stanowią jedynie wartość dodaną. W ich przyznawaniu nie obowiązują również reguły regularności – benefity mogą być przyznawane pracownikom w szczególnych okresach w roku lub być dostępne dla nich każdego dnia. 

Najczęstsze benefity pracownicze

Jak wynika z powyższej definicji, benefity pozapłacowe powinny zachęcać pracowników do pozostania w firmie oraz jak najefektywniejszego działania na jej rzecz. Z tego też względu muszą one przede wszystkim trafiać w potrzeby i zainteresowania pracowników, a nie wyłącznie w gusta kadry kierowniczej. Jakie dodatki są obecnie najczęściej wybierane przez przedsiębiorców? Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Prywatna opieka medyczna. Obejmuje ona najczęściej bezpłatny dostęp do specjalistów, wykonywanie badań i niewielkich zabiegów, leczenie stomatologiczne, a nawet szpitalne. W rozszerzonych pakietach pracownik ma możliwość objąć taką opieką także najbliższych członków swojej rodziny;
  • Posiłki w miejscu pracy. Jak wskazuje WHO, spożywanie regularnych posiłków powoduje wzrost efektywności i wydajności pracowników aż o 20%. Taki gest ze strony pracodawcy przynosi więc korzyści obu stronom. Osoby, które mogą zjeść smaczny i zdrowy posiłek na koszt firmy, z pewnością będą wobec niej bardziej lojalne i będą chętniej tworzyć jej pozytywny wizerunek. Do zalet takiego benefitu należy również naturalna możliwość integracji całego zespołu, co nieraz owocuje przyjaźniami na całe życie;
  • Samochód służbowy do użytku prywatnego. Tego rodzaju dodatek często oferuje się na stanowiskach menadżerskich, także tych niższego szczebla; 
  • Dofinansowanie szkoleń, to benefit, który szczególnie cenią sobie przedstawiciele młodszego pokolenia. Nie chcą oni wyłącznie rutynowo wykonywać swoich obowiązków. Marzą raczej o nieustannym rozwoju i poszerzaniu zakresu swoich umiejętności. Z kolei pracownik odnoszący sukcesy w danej dziedzinie ma bezpośredni wpływ na sukces całego przedsiębiorstwa. 
  • Bony podarunkowe. Ten rodzaj gratyfikacji jest nam znany od lat pod postacią m.in. bonów świątecznych, wakacyjnych czy jako wynagrodzenie za dotychczasową pracę. W niektórych zakładach pracy zatrudnieni mogą korzystać z kart podarunkowych na zakupy w konkretnych sklepach spożywczych. Do ciekawszych propozycji należą darmowe wyjścia do restauracji, teatru czy parku rozrywki. 

Przeczytaj też: Dni wolne w 2023 roku | 6 zawodów, które znikną

Przykłady ciekawych benefitów niematerialnych

Podsumowując, firmy, które chcą się rozwijać i zatrzymać oraz rekrutować najlepszych pracowników na rynku wiedzą o tym, że benefity pracownicze są miłym standardem. Pomagają one budować prestiż całego przedsiębiorstwa. Jeśli jednak pracodawcy chcieliby się wyróżnić większą pomysłowością, mogą postawić na takie dodatki, jak:

  • Możliwość dłuższego urlopu. Mogą ją dostać na przykład pracownicy z najwyższym stażem. Sporą popularnością cieszy się również możliwość skrócenia sobie dnia pracy w każdy piątek;
  • Usługi typu „less stress”, a wśród nich darmowa joga, masaż czy dostosowane do indywidualnych potrzeb zabiegi w SPA;

Żłobek i przedszkole w granicach zakładu. Rodzice małych dzieci docenią możliwość spotkań z pociechami w ciągu dnia oraz prostą, nieprzerywaną przystankami drogę od domu do miejsca pracy. Na pewno ułatwi im to wywiązywanie się z obowiązków wobec pracodawcy!

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *