To naturalne, że z biegiem lat potrzeby ludzi się zmieniają i potrzebują oni nowego rodzaju usług. Jednak w ostatnim czasie rozwój cywilizacyjny i technologiczny bardzo te zmiany przyspieszył, sprawiając, że część zawodów zupełnie zniknie już w ciągu najbliższej dekady. Jakie są zawody, które znikną z rynku pracy? O jakich branżach mowa?
Zawody, które znikną z rynku pracy:
Kierowcy, maszyniści kolejowi i taksówkarze
Obecnie ofert pracy w tym zawodzie jest całe mnóstwo, a zawodowi kierowcy i maszyniści mogą bez problemu znaleźć zatrudnienie w transporcie publicznym lub w logistyce. Wydaje się więc, że w tej branży można liczyć na stabilizację. Jednak, jak sądzą ekonomiści, liczącą się konkurencją będą wkrótce pojazdy autonomiczne. Taka przyszłość ma związek przede wszystkim z kosztami – komputer zastępujący kierowcę lub maszynistę będzie tańszy, skuteczniejszy, nie będzie też potrzebował urlopu ani odpoczynku, żeby pracować bez zarzutu.
Bibliotekarze
Co roku w Polsce przeprowadzany jest sondaż, który ma sprawdzić, ile czytają Polacy. Wybrzmiewa alarm, że jest tych lektur za mało. Co więcej, nawet osoby uwielbiające oddawać się lekturze, chętniej korzystają z czytników elektronicznych, które są lżejsze i nie zajmują tyle miejsca na półkach. Inni aktywni czytelnicy stali się zwyczajnie zamożniejsi i wolą kupić własny egzemplarz książki niż korzystać z wersji ogólnodostępnej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zawód bibliotekarza jest coraz mniej potrzebny i w przyszłości łatwo będzie go zastąpić prostym systemem elektronicznym.
Doradcy bankowi i telemarketerzy
Aby trafić ze swoją ofertą do współczesnego pokolenia, nie wystarczy dobrze się zareklamować oraz wysunąć przekonujące argumenty w bezpośredniej rozmowie. Dziś tak naprawdę mało kto lubi i chce rozmawiać z telemarketerami, bez względu na to, jak są grzeczni i jak miło by się ich słuchało. Użytkownicy Internetu, a w naszym społeczeństwie jest ich przecież miażdżąca większość, wolą skorzystać z porównywarek dostępnych w sieci czy przeczytać opinię o produkcie na sprawdzonych forach. Nawet swoją zdolność kredytową możemy sprawdzić w ciągu kilku sekund. Czujemy się przy tym dużo bezpieczniej, mamy większą kontrolę nad podejmowanymi decyzjami. Rynek doradców i telemarketerów jest więc już właściwie skazany na porażkę.
Recepcjoniści
Technologia zawitała również do hoteli, siłowni i innych instytucji. Coraz śmielej wprowadzane są tam automatyczne systemy rejestracji. Wystarczy monitor i skaner, żeby zalogować się do systemu i skorzystać z wykupionego karnetu czy rozpocząć dobę hotelową. Brak kontaktu z innym człowiekiem w takiej sytuacji mało komu przeszkadza. Mając konkretny cel do zrealizowania, niezawodny system elektroniczny pozwala się nie rozpraszać i nie wdawać w pogawędki, które są prawdziwą zmorą, chociażby dla introwertyków.
Urzędnicy
Społeczeństwo wciąż narzeka na to, że ilość urzędników w różnych placówkach jest niewspółmierna do ilości wykonywanej przez nich pracy. Sporo osób ma też na swoim koncie nieprzyjemne doświadczenia, w których zostali potraktowani z góry podczas załatwiania spraw urzędowych. Czy można jeszcze coś zrobić, by ocieplić wizerunek pracownika administracji?
Według badania WISE największą przyszłość w tym sektorze ma technologia. Usługi online i e-urzędy działają sprawnie, szybko, są dostępne o każdej porze dnia, a petent nie martwi się złym humorem czy zwyczajami osoby przyjmującej zgłoszenie. Wydaje się więc, że zamiana choćby części stanowisk na dobrze skonfigurowane systemy elektroniczne, ułatwiłaby życie większości obywateli.
Przeczytaj też: Skuteczne sposoby na motywację | Rynek pracy w Poznaniu
Co jeszcze czeka nas w przyszłości?
Prognozy wynikające z raportu Gumtree.pl zatytułowanego „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” są jednoznaczne – aż 40% obecnych zawodów zostanie zastąpionych przez maszyny w ciągu najbliższych 25 lat. Tendencja ta dotknie zwłaszcza zawodów nie wymagających dużych kwalifikacji, w których wykonuje się proste, powtarzalne czynności. Maszyny nie zastąpią jednak człowieka tam, gdzie trudno o skuteczne algorytmy. Nie wyobrażamy sobie chociażby sytuacji, w której wyparłyby one duchownych, terapeutów czy lekarzy. Właściwie w każdym zawodzie, w którym potrzebna jest kreatywność, tworzenie nowych idei i wchodzenie w relacje z innymi, sztuczna inteligencja nie ma dużych szans. Warto zatem śledzić szybko zmieniające się tendencje i wybrać lub zmienić branżę na taką, która dobrze rokuje na przyszłość.
Średnia ocena